Yerel Tarih ve Kültür Derneği

Yerel Tarih ve Kültür Derneği 2007 yılında Türk Dünyası ile ilgili araştırmalar ve kültürel faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur. Aynı soydan gelen Devlet ve topluluklarla kültürel ve akademik bağları geliştirmek önceliğimizdir. Geçen zaman içerisinde sağlam dostluklar ve ortaklıklar kurduğumuz bu coğrafyadaki ortaklarımızla önümüzdeki yıllarda da işbirliğimiz artarak devam edecektir.

Derneğimiz Türk Dünyasının yanı sıra kent kültürleri konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir. Dünya çapında içerik ve materyal olarak ilk beşe girecek Samsun Kent Belleği ile ilgili binlerce doküman dernek arşivinde bulunmaktadır.Bu arşivin dijital ortamda araştırmacıların ve akademisyenlerin kullanımına sunulması ile ilgili çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir.Çok kısa bir zaman sonra kullanıma açılacaktır.

Derneğimizin çok önem verdiği diğer projemiz olan Otrar Türk Dünyası Kütüphanesi ile ilgilli çalışmalarımızda son aşamaya gelmiştir. Fiziki ve dijital ortamda hazırladığımız kütüphane tamamen Türkoloji ve Türkiyat konularında bir ihtisas kütüphanesi olacaktır.

Bağış ve satınalma yolu ile her geçen gün zenginleşen kütüphanemiz, Türkiye ve yurt dışından bu konuya gönül vermiş akademisyen araştırmacı ve dostlarımızın kendi kişisel kütüphanelerinden fiziki ve dijital bağışları ile 2020 yılı hedefimiz olan 50.000 eser sayısına hızla ulaşmaktadır.Çok kısa bir zaman içerisinde telif izni alınmış veya telifi olmayan eserler dijital platformda telifi olan eserler ise fiziki olarak dernek merkezimizde kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Bizi bu çalışmalarında yalnız bırakmayan maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen dostlarımıza şükranlarımızı sunarız.