SULTAN II. ABDÜLHAMİD HATIRASINDA MAKEDONYA

Sultan II.Abdülhamid Hatırasında Makedonya

30 Ağustos 2016 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Davutpaşa Hamamı Makedonya Ulusal Sergi Salonunda T.C.Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının katkıları, Makedonya Kültür Bakanlığının himayelerinde, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi envanterine kayıtlı 36.000 poz içerisinden seçilen 60 adet Makedonya fotoğrafının sergisi açılmıştır.

YUNUS OKUR DİLLER İLE

Yunus Okur Diller ile Projemiz kapsamında 2014 yılında Ankara Keçiören Neşet Ertaş Kültür Merkezi, Kazakistan Almatı Yabancı Diller ve Kariyer Üniverstesinde 2015 yılında Kırgızistan Bişkek Manas Üniversitesinde, Türkmenistan Merv şehrinde Türkmenistan Kültür Bakanlığı Konser Salonunda TC Başbabakanlık Tanıtma Fonu’nun destekleriyle Konser ve etkinlikler düzenlenmiştir.

TBMM 90. YIL KUTLAMALARI VE KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 90.yılı münasebeti ile yapılan kutlamaların tertip komitesinde derneğimiz tek sivil toplum örgütü olarak yer almış TBMM ve Samsun Valiliği ile Ankara, İstanbul ve Samsun’da yapılan kutlamalarda birlikte görev yapmıştır. Ayrıca TBMM’sinin bir yıl boyunca kullandığı Cumhuriyetin ilanının 90. Yılı amblemi ve Samsun Valiliğinin kullandığı Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 90.yılı amblemleri derneğimiz tarafından hazırlanmıştır.

SAMSUN TARİHİNİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARIYORUZ

2007 Eylem 1.2 Gençlik Girişimleri Projesi: TR-12-425-2007-R4 nolu ve “Samsun’un Tarihini Gün Işığına Çıkarıyoruz” başlıklı projemizde Samsun’un yerel tarih ve kültürel değerlerinin tanıtımının yapılması ve bu sayede gelecek nesillerin kendi tarih ve kültürü hakkında bilinçlendirilmesi çalışmaları yapılmıştır.

SAMSUN KENT KİTAPLIĞI

2007 yılından itibaren dernek bünyemizde Samsun ile ilgili arşiv materyalleri toplamaya başladık. Geçen 10 sene sonunda sayıları 10.000’e yaklaşan orijinal materyalleri Samsun ile ilgili araştırma yapan araştırmacıların ve bilim insanlarının kullanımına sunuyoruz.  

TÜRK DÜNYASI KİTAPLIĞI

2015 yılından itibaren Türkiye’de Türk Dünyası ile ilgili çalışmalar yapan bilim insanlarına yabancı kaynak temin etmek amacı ile bir kitaplık arşivi kurma ihtiyacı doğmuştur. Bu amaç ile Türk Coğrafyasında türk tarihi, kültürü, arkeolojisi ve gelenek-görenekleri ile ilgili yayınlar satın alma yoluyla arşivimize katılmakta ve bilim insanlarının kullanımına sunulmuştur.